Regn, regn och åter regn. Aldrig har det varit en så blöt och blåsig eskader förut. Kulingvarning och på 19 m/s ute vid Svenska Högarna. All härlig kvällssamvaro regnade bort utom sista kvällen.
Routen var Lilla Skratten, Stora Jolpan, Svenska Högarna, Kålfatet på Gällnö, Västra Delsholmen.
Aldrig har jag lett en så blöt och blåsig eskader förut. Första kvällen höll välkomstvinet på att regna och åska bort. Som tur var fick vi tillgång till Gäddvikens Segelsällskaps stuga på Lilla Skratten där vi drack välkomstvinet och hade en allmän presentation av deltagarna.
Nästa dag sken solen men det var kulingvarning. Vi gav oss iväg till Stora Jolpan "Paradiset", eftersom kulingen skulle komma på eftermiddagen. Vi fick alla plats vid bryggan och framåt kvällen öste regnet ner och den gemensamma grillkvällen regnade bort.
Tisdagen blåste det nästan storm, det blåste 19 m/s ute vid Svenska Högarna och det regnade hela dagen så vi blev kvar på Stora Jolpan. Framåt kvällen gick vi på restaurangen för att ta ett glas - men det var fullsatt! Som tur var hade det slutat att regna så vi beslöt att hämta något att dricka från våra båtar och sitta ute på klipporna istället.
Väderutsikterna för resten av veckan var inte de bästa. Kulingvarningen var kvar ute på havet. Vi beslöt att gå till Kålfatet på norra sidan av Gällnö. En av träbåtarna hade allt blött så de valde att segla hem.
Från Kålfatet gick vi till Västra Delsholmen i regn. Tre båtar valde att avbryta, en pga att en gast fått ryggbesvär och de andra två pga vädret.
Fyra båtar avslutade eskadern torsdag kväll ( ett dygn för tidigt) på Västra Delsholmen i Stockholms Segelsällskaps uthamn. Bad i härlig vedeldad bastu som gav styrka att laga en riktigt läcker gemensam buffé på de rester vi hade. Vi slapp regnet och hade en trevlig samvaro den kvällen.
Eskadern kändes lite som tio små negerpojkar...
Åtta små båtar segla ut
En blev våt så var det bara sju
Sju små båtar segla ut
En gast blev sjuk så var det bara sex
Sex små båtar segla ut
En längtade hem så var det bara fem
Fem små båtar segla ut
En tröttnade på vädret så var det bara fyra
Fyra små båtar segla ut
En segla till Bullandö så var det bara tre
Tre små båtar segla ut
En seglade hem så var det bara två
Två små båtar segla ut
En segla till Huddinge så var bara Embla kvar
Anna Friis
Eskaderledare och skeppare på Embla